17 grudnia 2013, 07:00

Znikająca Folia nagrodzona Certyfikatem Ochrony Klimatu 2012

Xella Polska otrzymała od firmy INTERSEROH Organizacji Odzysku S.A. Certyfikat Ochrony Klimatu świadczący o wkładzie firmy Xella Polska w redukcję gazów cieplarnianych. Otrzymany Certyfikat jest podsumowaniem działań, jakie firma Xella prowadzi w ramach proekologicznej akcji „Folia znika z budowy”.

Do obliczeń był brany pod uwagę tylko rok 2012. Wynika z niego, że dzięki recyklingowi opakowań foliowych, jakie udało się zebrać z placów budowy zostało zaoszczędzone 269, 72 ton gazów cieplarnianych!

Odpowiada to przeciętnej emisji CO2 samochodu podczas przejechania 1.847.411 km.

Wyliczenie bazuje na kompleksowym badaniu dotyczącym gazów cieplarnianych przeprowadzonym przez renomowany Instytut Fraunhofer UMSICHT.


interseroh_folia_ytong-silka.jpg
Akcję „Folia znika z budowy” Xella prowadzi we współpracy z firmą INTERSEROH Organizacja Odzysku. Przez niemal 5 lat w ramach tej akcji została uprzątnięta folia z 230 budów. Zbieramy zużytą folię opakowaniową z materiałów Silka, Ytong i Multipor oraz materiałów innych producentów.

Zebrane śmieci po przetworzeniu stanowią cenny surowiec do produkcji granulatu, małych form plastikowych lub dobrej jakości paliwa alternatywnego. Warto wiedzieć, że jakość paliwa zależy od kaloryczności surowca, z którego ono powstaje – im wyższa, tym lepszą jakość paliwa można z niego uzyskać. Kaloryczność tworzyw sztucznych porównuje się z tą, którą ma olej czy gaz i wynosi 40-46 MJ/kg. To o wiele więcej niż ma makulatura - ok. 11 MJ/kg, zużyte drewno - ok. 18 MJ/kg lub opony - ok. 29 MJ/kg. Oznacza to, że z jednej tony przetworzonych odpadów foliowych może powstać jedna tona wysokiej jakości paliwa alternatywnego.

Zbiórka zużytej folii to ważne działanie na rzecz ochrony środowiska, w którym żyjemy. Zebrane śmieci zamiast trafiać na wysypiska będą powtórnie wykorzystane. Powstanie z nich granulat, małe formy plastikowe, paliwa alternatywne lub energia.
Możliwości jest naprawdę wiele. Traktując odpady z tworzyw sztucznych jako wartościowy materiał do dalszego wykorzystywania nie tylko troszczymy się o środowisko, ale także oszczędzamy ograniczone zasoby naturalne ropy naftowej i gazu.

Dlatego zachęcamy Was – zgłaszajcie budowy, z których ma zniknąć zużyta folia.

Informacje o zasadach prowadzenia akcji „Folia znika z budowy” możecie uzyskać pod numerami telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 lub na stronie www.ytong-silka.pl.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu o folii znikającej z budowy:

Podobne wpisy