23 stycznia 2015, 10:43

Kilkupiętrowe domy w Chinach prosto z… drukarki 3D

Drukarki 3D to najgorętszy wynalazek ostatnich lat. Media co rusz rozpala kolejna informacja o niezwykłym przedmiocie wydrukowanym przez komputer: protezie nóg dla psa, wieczorowej kreacji, broni maszynowej, a ostatnio nawet kilkukondygnacyjnej kamienicy!

Druk przestrzenny to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się technologii. Pierwszy patent pochodzi z 1986 rok, w kolejnych latach pojawiały się coraz doskonalsze techniki, ale dopiero druga dekada XXI wieku przyniosła prawdziwą rewolucję. Przede wszystkim druk przestrzenny staje się coraz tańszy i popularniejszy. Już dziś najprostszy model drukarki 3D można kupić za tysiąc złotych.

Ostatnie lata to także przełom dla drukarek 3D wykorzystywanych przez przemysł. Świetnie sprawdzają się w medycynie do tworzenia protez czy sztucznych tkanek z racji precyzji i idealnego dopasowania wytworzonych elementów do ciała pacjenta.

Drukarki zmieniają też świat mody. Iris van Herpen, młoda holenderska projektantka jest prekursorką w tej dziedzinie. Swoje futurystyczne kreacje nie tyle szyje, co właśnie drukuje. Efekt jest oszałamiający – ubrania przypominają organiczne struktury lub… ciała istot z kosmosu. Są tak spektakularne, że przyciągają gwiazdy, które słyną z ekstrawagancji, jak Lady Gaga, czy Björk.


drukuj dom

W końcu drukarki 3D znalazły też zastosowanie w budownictwie. Dotychczas na zwykłych drukarkach projektanci drukowali papierowe projekty. Pewnie nie raz marzyli – dlaczego by nie od razu wydrukować gotowych budynków?

Dziś to już możliwe! Jednym z największych innowatorów w dziedzinie drukowanie domów jest chińska firma Shanghai WinSun Decoration Design Engineering Co. Od wielu lat rozwija kolejne patenty na zastosowanie druku 3D w budownictwie.

Rok temu jej inżynierowie chwalili się, że wydrukowali 10 domów w ciągu doby. Koszt jednego wynosił tylko 4800 dolarów. Jednak były to małe, parterowe budyneczki, a ich bryły przypominały baraki. A może nawet lepianki, bo w ścianach było widać kolejne drukowane warstwy mieszanki betonowej, która powstała z kruszywa betonowego pochodzącego z poddanych recyklingowi odpadów przemysłowych i starych obiektów budowlanych.

Jednak kilka dni temu WinSun zadziwił świat. Dotychczas wydawało się, że z drukarek 3D można budować tylko małe pawilony. Chińczycy wydrukowali jednak 4-piętrową kamienicę i ogromną willę o powierzchni 1100 metrów kwadratowych! To pierwsze na świecie wydrukowane wielokondygnacyjne budynki.

Oba stworzyła ta sama maszyna – gigantyczna drukarka o długości 40 metrów, szerokości 10 i wysoka na 6 metrów. Oczywiście nie pracuje bezpośrednio na budowie, ale w fabryce. Tam powstają wielkogabarytowe elementy konstrukcyjne domu: ściany, dachy, ale także schody, które potem składane są już bezpośrednio na miejscu budowy. Inżynierowie z WinSun zachwalają szybkość oraz niską cenę drukowanych budynków. „Atramentem” jest, jak we wcześniejszych patentach, mieszanka betonowa powstała z odzyskanych odpadów budowlanych, włókna szklanego, stali, cementu i specjalnych dodatków.

Czy druk 3D oznacza przełom w architekturze? Firma nie podaje do wiadomości publicznej wszystkich parametrów ścian, np. tych dotyczących przenikania ciepła. A po zamówieniach, jakie otrzymuje z Dubaju czy Egiptu, można się domyślać, że być może nie są to mury na nasz surowy klimat.

Drukarka nie wydrukuje także wszystkiego. Domy trzeba tradycyjnie wykończyć, położyć instalacje, wstawić drzwi i okna oraz otynkować. Chyba, że ktoś chce mieć na elewacji widoczne poziomy kolejnych, nadrukowywanych warstw.

Na pewno można przewidzieć, że tego typu technologia sprawdzi się, gdy będzie trzeba dostarczyć budynki w jakieś miejsce, gdzie trudno tradycyjnie murować – np. odległe rejony z dala od cywilizacji. Albo miejsca klęski żywiołowej, gdzie musimy szybko zapewnić ludziom dach nad głową.

Znając jednak niezwykły postęp technologiczny – druk 3D nie raz nas jeszcze zaskoczy!

Więcej o nowych technologiach w budownictwie i materiałach czytaj TUTAJ

 Dom z drukarki 3D

Dom z drukarki 3D_2

Dom wielorodzinny z drukarki 3D_3

Podobne wpisy