01 lipca 2016, 08:07

Forma wyzwaniem dla materiału – Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak wpisać los człowieka i historię narodu w bryłę budynku? Jak harmonijnie połączyć wieki tradycji ze spojrzeniem w przyszłość? Przed tym wyzwaniem stanął fiński architekt Rainer Mahlamäki podczas projektowania Muzeum Historii Żydów Polskich – budynku, który stał się jedną z architektonicznych ikon Warszawy.

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_06.jpg

 Historia wzajemnych relacji Polaków i Żydów zawsze była tematem bardzo trudnym i pełnym najróżniejszych emocji. Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie symbolizuje i upamiętnia historię narodu, który spotkał się zarówno z czasem religijnej tolerancji ze strony państwa polskiego, z przyjazną koniunkturą dla wspólnoty żydowskiej, ale także z niemal kompletną eksterminacją, dokonaną w okupowanej Polsce przez niemieckich nazistów.

Nic więc dziwnego, że wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego projekt gmachu muzeum zwraca uwagę swoją oryginalnością. Sąd konkursowy spośród 250 zgłoszeń zaprosił do przedstawienia projektów 11 architektów i biur architektonicznych z całego świata. Ostatecznie zwyciężyła śmiała, zwracająca na siebie uwagę koncepcja biura Lahdelma & Mahlämaki, a wyróżnienia za swoje projekty Muzeum Historii Żydów Polskich otrzymali Daniel Libeskind, Kengo Kuma i Zvi Hecker.

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_21.jpg

Pęknięta fasada – symbol przerwanej historii

Muzeum położone w samym sercu byłego getta, z widokiem na pomnik upamiętniający bohaterów powstania w getcie warszawskim, stoi na historycznym terenie, ale jego koncepcja oraz projekt są nowoczesne i patrzą w przyszłość.

Na pierwszy rzut oka budynek projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego wydaje się niezwykle prosty. Jednak gdy przyjrzeć się bliżej frontowej fasadzie – w pozornie jednostajnej płaszczyźnie wypełnionej metrami szklanych paneli i miedzianej siatki – nagle pojawia się nieregularne, dramatyczne pęknięcie.

To symbol historii Żydów. Historii, której wielowiekowa ciągłość została nagle przerwana piekłem Holokaustu – tłumaczy Rainer Mahlamäki*. – Jednak budynek nie ma być symbolem-muzeum Holokaustu – zaznacza architekt – zaprojektowałem go, by opowiedzieć historię Żydów. Pęknięcie przykuwa uwagę i wprowadza do wnętrza, które wykonane zostało z najwyższą precyzją, przy użyciu takich materiałów budowlanych, jak bloki Silka.

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_12.jpg

Materiał budowlany odbiciem nowoczesnej architektury

Muzeum zostało zaprojektowane na planie kwadratu w postaci prostopadłościanu o podwójnej „skórze” elewacji. Najbardziej zewnętrzna część zbudowana jest ze szklanych paneli i miedzianej siatki. Panele pokrywają litery hebrajskie i łacińskie układające się w słowo Po-lin, które w języku jidysz znaczy Polska.

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_16.jpg

Podczas budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie zastosowano bloki Silka – głównie do wymurowania ścian w salach wystawowych. Decyzja została podyktowana faktem, iż jest to trwały materiał budowlany o wysokiej wytrzymałości i nośności, cechujący się ponadto doskonałą izolacją akustyczną oraz ognioodpornością, co jest niezwykle pożądane w obiektach publicznych o szczególnym charakterze, jak na przykład muzea.

Silikaty to jedne z najzdrowszych materiałów budowlanych, dlatego gwarantują odpowiedni klimat, tak ważny w obiektach publicznych. – Nowoczesna architektura jest lustrzanym odbiciem wyobraźni, możliwości techniki i odpowiedniego materiału – konkluduje Mahlamäki*.

* fragment z wypowiedzi R. Mahlamäkiego opublikowanej w magazynie „Projekte” wydawanym przez Xella International

 

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_28.jpg

Fakty dotyczące budynku

Budynek Muzeum Historii Żydów Polskich zrealizowano według projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki, którą wspierał polski partner – uznane warszawskie biuro architektoniczne Kuryłowicz & Associates. Gmach został udostępniony publiczności 19 kwietnia 2013 roku. Ma ok. 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W podziemiach budynku znajduje się wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, którą otwarto 1 października 2014 roku. Na parterze i pierwszym piętrze znalazły się: wielofunkcyjne audytorium na 480 miejsc, sale wystaw czasowych, centrum edukacyjne, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci, sklep muzealny, a także restauracja serwująca dania kuchni żydowskiej. Najbardziej spektakularną przestrzenią muzeum jest rzeźbiarski hol biegnący przez całą długość budynku – z pofalowanymi ścianami w piaskowym kolorze, które przywodzą na myśl wąwozy Izraela.

Xella_Muzeum_Historii_Żydów_Polskich_Warszawa_36.jpg

 Dowiedz się więcej o blokach Silka: http://www.ytong-silka.pl/pl/silka_1185.php

Podobne wpisy