11 maja 2015, 10:08

Ekspresowa budowa osiedla w Zabrzu dzięki prefabrykacji ścian z bloków Silka

Na ekologicznym osiedlu Parkowe Zacisze w Zabrzu deweloper postawił nie tylko na energooszczędność bloków Silka, ale ich inną właściwość – szybkość wznoszenia ścian. Co więcej zastosował wersję z turbo przyspieszeniem – prefabrykację całych fragmentów ścian z bloków Silka. Wymurowane w fabryce przegrody na budowie były już tylko montowane!

 Parkowe Zacisze_Silka_3.jpg

foto: dzięki uprzejmości Fargo SystemBau Sp. z o.o. 

Dla deweloperów każda budowa to wyścig z czasem. Im szybciej zakończy się inwestycja, tym prędzej można na niej zarabiać. Nic więc dziwnego, że inwestorzy są skłonni wprowadzać nowe rozwiązania, które przyspieszają budowę. W budownictwie wielorodzinnym od lat powodzeniem cieszą się bloki wapienno-piaskowe Silka. Ten system pozwala na szybkie wznoszenie ścian do wielu kondygnacji. Murowanie ułatwia łączenie na cienką poziomą spoinę oraz system pióro-wpust zastępujący pionową spoinę.

Jednak bloki Silka z racji swojej dużej wytrzymałości oraz mnogości elementów systemowych nie ograniczają wyobraźni projektantów. Pozwalają na poszukiwania nowatorskich rozwiązań. Tak stało się na zabrzańskim osiedlu Parkowe Zacisze. Jego inwestor Fargo SystemBau Sp. z o.o. zastosował jako pierwszy w Polsce technologię montażu ścian z prefabrykowanych elementów powstałych z wymurowanych wcześniej w fabryce całych fragmentów ścian z bloków wapienno-piaskowych Silka. To dało całej inwestycji niezwykłego przyspieszenia! W okresie zbyt niskich temperatur budowa mogła swobodnie toczyć się pod dachem zakładu, gdzie przygotowywano całe elementy ścian. Potem gotowe prefabrykaty przyjechały na budowę, gdzie w krótkim czasie dokonano ich montażu. Osiedle oferujące 67 mieszkań wzniesiono w ekspresowym tempie!

Parkowe Zacisze_Silka.jpgfoto: dzięki uprzejmości Fargo SystemBau Sp. z o.o. 

Parkowe Zacisze to jednak nie tylko szybka budowa. Nabywców mieszkań bardziej od niewidocznej technologii interesują konkretne zalety: niezwykle ciepłe ściany, dzięki którym można w skali roku zaoszczędzić nawet 3 tys. zł na ogrzewaniu w porównaniu z tradycyjnym budownictwem wielorodzinnym. Wszystko dzięki ciepłym ścianom z bloków Silka, które dodatkowo ocieplono grubą warstwą termoizolacji.

Projektanci poszli o krok dalej, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom osiedla jak najcieplejsze mieszkania, postanowili wyeliminować mostki termiczne. Te najczęściej występują na styku płyt balkonowych ze ścianami. W Parkowym Zaciszu, choć każde mieszkanie ma olbrzymi balkon – nie ma tego problemu. Wszystko dzięki sprytnemu rozwiązaniu – balkony oparto na niezależnej od budynku stalowej konstrukcji. To wszystko sprawia, że Parkowe Zacisze to jedno z najbardziej energooszczędnych osiedli mieszkaniowych w Polsce.

Cieszymy się, że nasze materiały inspirują do innowacyjnych rozwiązań technologicznych i przede wszystkim do ekologicznego stylu życia!

Parkowe Zacisze_Silka_2.jpg

foto: dzięki uprzejmości Fargo SystemBau Sp. z o.o.

Zachęcamy do obejrzenia filmu pokazującego budowę osiedla z zastosowaniem prefabrykacji ścian z bloków Silka:

 

Dowiedz się więcej o murowaniu ścian zewnętrznych z bloków Silka: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/sciany_zewnetrzne_i_wewnetrzne_1190.php

Podobne wpisy