03 marca 2015, 06:43

„Bezpieczny kierowca” – nowa akcja informacyjna dot. BHP w zakładach Xella Polska

W trosce o polepszenie bezpieczeństwa kierowców na terenach zakładów Ytong i Silka, firma Xella Polska od początku 2015 roku przeprowadza dedykowaną akcję informacyjną. Nasz specjalista do spraw BHP Paweł Durnaś przygotował 10 zasad bezpiecznego kierowcy, czyli najważniejsze wytyczne dotyczące tego, jak poruszać się po często rozległych terenach zakładów.

Foto z zakładu.jpg

Skuteczność akcji oparto nie tylko na merytorycznej stronie dogłębnie przemyślanych i sprawdzonych zasad bezpieczeństwa, ale również na wielotorowej kampanii informacyjnej, tak by każdy kierowca w zakładach Ytong i Silka czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Opracowaliśmy infografiki, które w prosty, obrazkowy sposób przedstawiają dekalog „Bezpiecznego kierowcy”. Został wydrukowany w najnowszym numerze naszego firmowego magazynu „piXell”, który jest dystrybuowany szeroko wśród pracowników i klientów Xella Polska. Publikacji towarzyszy artykuł z wyczerpującym komentarzem naszego specjalisty ds. BHP.

Aby dotrzeć do wszystkich kierowców odbierających nasze produkty lub dostarczających różnego rodzaju surowce i materiały – powstały plakaty umieszczone w widocznych miejscach. Każdy kierowca podczas pobierania dokumentów przewozowych może również wziąć podręczną ulotkę informacyjną oraz zapoznać się z zasadami BHP z plakatów. Pracownicy korzystający ze stołówki mogą zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa nawet podczas posiłku. Służą temu papierowe podkładki pod talerz, na których wydrukowaliśmy dekalog „Bezpiecznego kierowcy”.

Xella Polska słynie z najwyższych standardów pracy. Nasza najnowsza akcja informacyjna służy podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa pracowników, jak i Klientów oraz Partnerów Handlowych odwiedzających zakłady Ytong i Silka.

10 zasad „Bezpiecznego kierowcy”

Nasze zakłady produkcyjne to nierzadko miasteczka z całym systemem dróg dojazdowych, parkingów, placów manewrowych i kompleksem budynków. Zasadą nadrzędną jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego jak i znaków drogowych, które obowiązują na terenie naszych fabryk.

Jednak w oparciu o zachowania kierowców jak i pieszych, nasz specjalista ds. BHP przeanalizował możliwe zagrożenia, przygotował również skuteczne sposoby ich eliminacji.

Zakłady podczas pracy charakteryzują się ciągłym ruchem pojazdów. Już ten fakt powoduje, że może dojść do wypadku komunikacyjnego lub potrącenia osoby pieszej. Dlatego tak istotna jest dobra widoczność, szczególnie w pochmurne dni w okresie jesiennym i zimowym. Stąd wynika obowiązek noszenia kamizelek odblaskowych na terenie naszych zakładów. Również używanie świateł mijania w trakcie jazdy oraz dostosowanie prędkości do ograniczenia obowiązującego na terenie zakładów (20 km/h) i warunków drogowych są istotnymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo.

Z doświadczenia wiemy, że praca kierowcy wiąże się z presją czasu. Należy pamiętać o tym, że czynności związane z rozpoczęciem zabezpieczania ładunku kierujący pojazdem może rozpocząć dopiero po zakończeniu pracy związanej z załadunkiem, którą wykonuje operator wózka widłowego. Nieprzestrzeganie tej zasady może grozić poważnymi urazami, np. wskutek przygniecenia przez ładunek lub najechania przez wózek widłowy. Do czasu zakończenia załadunku kierowca powinien przebywać w kabinie pojazdu i czekać na informację od operatora wózka.

Po zakończeniu załadunku kierowca powinien upewnić się, że urządzenie HDS jest prawidłowo złożone. Niezłożenie urządzenia HDS przed rozpoczęciem jazdy może mieć katastrofalne skutki ze względu na przebiegające często nad drogami rurociągi przesyłowe, przenośniki taśmowe, lub przewody elektryczne.

Zagrożeniem dla kierowców dostarczających surowce sypkie – takie jak wapno, cement czy gips – jest rozszczelnienie złącza lub przewodu podczas pneumatycznego rozładunku tych substancji. Niektóre z nich, jak np. wapno, mają właściwości drażniące lub żrące w kontakcie ze skórą, stąd bardzo ważne jest, aby stosować ochronę oczu i zabezpieczyć możliwie jak najdokładniej wszystkie odkryte części ciała.

Pobierz ulotkę "Bezpieczny kierowca" >>

Plakat BHP_bezpieczny kierowca_Xella.jpg

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych!

Bezpieczeństwo wynika zawsze ze współdziałania wszystkich stron. W trosce o zdrowie i komfort wszystkich odwiedzających zakłady produkcyjne Xella Polska zachęcamy do zapoznania się z niniejszymi zasadami bezpiecznego kierowcy. Gorąco namawiamy do wydrukowania załączonej ulotki i przekazania jej wszystkim zainteresowanym kierowcom. Wystarczy kilka minut, by zapoznać się z zasadami, które zwiększą nasze bezpieczeństwo.

Podobne wpisy