10 października 2014, 09:59

Ytong, Silka i Multipor wspierają ideę miast przyjaznych ludziom

W dobie postępującej motoryzacji i industrializacji zapomnieliśmy, że miasta powstały dla ludzi. Obecne ulice wielu metropolii zapchane są tysiącami samochodów, które uzurpują sobie nie tylko prawo do miejskiego asfaltu, ale i betonu – parkując na chodnikach i spychając pieszych pod ściany budynków. Zachłyśnięci postępem zapomnieliśmy o racjonalnym gospodarowaniu przestrzenią – zwłaszcza miejską – tak, by budowała relacje międzyludzkie, a nie je zrywała.


Wszechobecne w miastach korki, hałas, samochody i okrojone, samotne wysepki zieleni lub wręcz ich brak zagrażają społecznej i kulturalnej funkcji przestrzeni publicznej. Jak tę funkcję przywrócić miastom? O tym traktuje książka słynnego duńskiego architekta Jana Gehla, której polską premierę sponsorują marki Ytong, Silka i Multipor.


Duńczyk jest światowej slawy autorytetem w odbieraniu miast samochodom oraz przywracaniu ich mieszkańcom przez tworzenie przyjaznych człowiekowi przestrzeni publicznych. Tak mówi o współczesnych miastach: Dzisiaj aglomeracje konkurują ze sobą o turystów, inwestycje i konferencje, tak jak supermarkety o klientów. Decyzje inwestorów coraz częściej zależą od ich atrakcyjności. Jeśli miasto ma opinię zakorkowanego, zanieczyszczonego, szarego i pozbawionego drzew, nie jest postrzegane jako atrakcyjne. Na atrakcyjność składają się parki, ścieżki rowerowe i kafejki, a nie liczba samochodów.


Gehl jest także autorem strategii urbanistycznych, które zostały wcielone w życie w kilkudziesięciu metropoliach w skali całego globu, między innymi w: Kopenhadze, Sztokholmie, Rotterdamie, Londynie, Ammanie, Londynie, Melbourne, Sydney, San Francisco czy Nowym Jorku. Jego idee stają sie także coraz bardziej znane w Polsce. Każda wizyta Jana Gehla w naszym kraju jest wielkim wydarzeniem, które za każdym razem przyciąga rzesze odbiorców.


Jan Gehl będzie opowiadał o książce w Krakowie, 21 października 2014 roku, w Nowohuckim Centrum Kultury, o godz. 18.30. Zapraszamy serdecznie!
Więcej o wydarzeniu: http://www.architekturaibiznes.com.pl/?opt=dlafirm&pid=221

Jan Gehl spotkanie sponsorowane przez Ytong Silka Multipor

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Dodaj komentarz