10 lipca 2017, 12:44

Wspomnienie: Kazimierz Głowala 8.03.1945–27.04.2017

Ze smutkiem informujemy, że 27.04.2017 w wieku 72 lat zmarł Kazimierz Głowala, wieloletni dyrektor zakładu Ytong w Ostrołęce. Pan Głowala od 2016 roku był na emeryturze. Przypominamy czytelnikom sylwetkę osoby wyjątkowo zasłużonej dla naszej firmy. Nie bez przyczyny mówi się o nim jako o Człowieku, który sprowadził Ytong do Polski.

 Kazimierz_Glowala.jpg

Kazimierz Głowala urodził się 8 marca 1945 roku w miejscowości Cyganówka w województwie siedleckim. Jego wielką pasją była chemia, edukację w tym kierunku rozpoczął w Technikum Chemicznym w Piastowie koło Warszawy, gdzie uzyskał tytuł technika chemika o specjalności technologia chemiczna. Po szkole średniej rozpoczął pracę w Mazowieckich Zakładach Rafineryjno-Petrochemicznych w Płocku na stanowisku pracownika sterowni. W 1973 roku ukończył studia stacjonarne na Politechnice Gdańskiej na wydziale chemicznym, uzyskując dyplom magistra inżyniera chemika ze specjalnością technologia mineralnych materiałów budowlanych. Po studiach pracował w Fabryce Tarcz Ściernych w Grodzisku Mazowieckim.

Od Prefabetu do Ytong

Najdłuższym i najważniejszym etapem w wieloletniej karierze Kazimierza Głowali był zakład betonu komórkowego w Ostrołęce. Rozpoczął w nim pracę już na początku 1980 roku jako Dyrektor Techniczny – wtedy zakład funkcjonował pod nazwą Przedsiębiorstwo Przemysłu Betonów „PREFABET – Ostrołęka”. W 1984 roku Kazimierz Głowala objął funkcję Dyrektora zakładu, którym kierował przeszło 30 lat!

To dzięki Jego zaangażowaniu udało się sprywatyzować i skutecznie zmodernizować państwowe przedsiębiorstwo. Pan Głowala, poszukując inwestora strategicznego do prywatyzacji PREFABET-u, nawiązał kontakty z centralą marki Ytong w Monachium. Efektem tej współpracy było utworzenie w 1995 roku spółki Ytong Ostrołęka. Był to pierwszy zakład marki Ytong w Polsce. Powstała wówczas nowoczesna linia produkcyjna, a produkowany w Ostrołęce beton komórkowy stał się najbardziej zaawansowanym materiałem budowlanym w swojej klasie w kraju.

Pan Kazimierz Głowala 1 kwietnia 1995 roku został Dyrektorem Ytong Ostrołęka Sp. z o.o. oraz Członkiem Zarządu, którą to funkcję pełnił do 30 maja 2000 roku.

Numer jeden

Pod Jego sterami ostrołęcki zakład zaczął odnosić znaczące sukcesy, wytwarzając produkty marki Ytong o najwyższej światowej jakości. Już w drugim roku produkcji Ostrołęka zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Jakości Zakładów Betonu Komórkowego Ytong, który wówczas obejmował 22 zakłady Ytong z całej Europy.

Wkrótce przekonaliśmy się, że nie było to szczęście debiutanta, ale solidnie wypracowana pozycja lidera w całej grupie. W kolejnych latach (1999, 2000 i 2001) zakład z Ostrołęki był trzy razy z rzędu numerem jeden wśród wszystkich zakładów Ytong na świecie!

Niezwykłym uhonorowaniem wielokrotnego laureata było przekazanie na stałe załodze w Ostrołęce pucharu dotychczas przechodniego – to zdarzyło się pierwszy raz w historii współzawodnictwa zakładów Ytong. Potem wygrane zakładu Ytong na Kurpiowszczyźnie, obok zakładu Ytong w Sieradzu, stały się normą, do której zdążyliśmy przywyknąć.

Kazimierz_Glowala_YTONG_Ostrołęka_116_prasa.tif

Praca jako pasja

Pan Kazimierz Głowala od 1 czerwca 2000 roku do końca zatrudnienia, tj. do 30 kwietnia 2016 roku, pracował na stanowisku Dyrektora zakładu w Ostrołęce.

Zapamiętaliśmy Go jako człowieka całkowicie oddanego swojej pracy, która była dla niego wielką pasją. Żył według słów Konfucjusza: „Jeśli kochasz to, co robisz, to nie jest to praca”. W wolnych chwilach był zapalonym wędkarzem.

Informację o nagłej śmierci Kazimierza Głowali przyjęliśmy z ogromnym smutkiem i żalem.

Choć nie ma już z nami „Człowieka, który sprowadził Ytong do Polski”, to Jego dzieło pozostało. To nie tylko zakład, który jest liderem w branży betonu komórkowego na świecie, ale i załoga z Ostrołęki, która dzięki zaangażowaniu i pracy Pana Kazimierza Głowali stała się jedną z najlepiej zgranych i wykwalifikowanych w całym sektorze budowlanym.

Kazimierz Głowala został pochowany na cmentarzu przy ul. Norbertańskiej w Płocku.

 

Podobne wpisy