06 września 2011, 13:29

V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego

Konferencja Betonu Komórkowego

W dniach 14-.17.09.2011 w Bydgoszczy odbędzie się jubileuszowa V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego, której organizatorem jest Europejskie Stowarzyszenie Autoklawizowanego Betonu Komórkowego (European AAC Association). Stowarzyszenie powstało w 1988 roku, a jego głównym celem jest promocja oraz reprezentacja producentów betonu komórkowego. Obecnie zrzesza 18 krajów członkowskich.

Pierwsza konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z betonem komórkowym odbyła się w 1960 roku w Goteborgu. Późniejsze spotkania miały miejsce w Zurychu, Lozannie i Londynie. Choć konferencje odbywają się raz na kilka, kilkanaście lat ich cel jest zawsze ten sam – dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w tworzeniu nowoczesnych technologii budowlanych. Pół wieku, które minęło od pierwszego spotkania w Goteborgu, można uznać za okres dynamicznego rozwoju w zakresie produkcji betonu komórkowego.

Każda konferencja ma swoje hasło przewodnie. Sześć lat temu w Londynie było nim „Innowacje i rozwój”. Zjazd w Bydgoszczy będzie dotyczył zrównoważonego budownictwa. Widać zatem, jak w przeciągu kilku lat zmieniły się priorytety w branży budowlanej. Obecnie najaktualniejszym tematem jest zrównoważony rozwój. Domy wzniesione z betonu komórkowego są świetnym przykładem zrównoważonego budownictwa: ciepłe, energooszczędne, a co za tym idzie przyjazne dla środowiska. Ponad to produkcja tego materiału jest bezodpadowa i przebiega przy niskim poziomie emisji CO2 do atmosfery.

Organizatorzy tegorocznej Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego w Bydgoszczy przygotowali dla uczestników bardzo ciekawy program. W ciągu dwóch dni (15. i 16.09.) odbędzie się 9 sesji konferencyjnych, a każda z nich będzie złożona z 5-6 prezentacji. Sesje zostały podzielone według następujących tematów:

  1. Najnowsze osiągnięcia w zakresie surowców i produkcji

  2. Właściwości produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, zapraw i gotowych materiałów

  3. Najnowsze osiągnięcia w zakresie budowy i właściwości

  4. Zrównoważony rozwój w odniesieniu do produkcji i zastosowania autoklawizowanego betonu komórkowego oraz trwałości konstrukcji z autoklawizowanego betonu komórkowego

  5. Normy i inne przepisy

Oprócz sesji naukowych organizator przygotował również część rozrywkową. Uczestnicy Konferencji Autoklawizowanego Betonu Komórkowego zobaczą jeden z zakładów produkcyjnych, zwiedzą Park Jurajski i Muzeum Ziemi w Solcu Kujawskim, a także przespacerują się po starym mieście w Bydgoszczy. Przewidziane zostały także koncerty: w Operze Novej i w Filharmonii Pomorskiej. Kongres zakończy się w sobotę 17.09. wycieczką do Torunia. Potem uczestnicy zostaną odwiezieni do Warszawy.
Organizacja Konferencji Betonu Komórkowego w Bydgoszczy to wielki zaszczyt dla Polski. Zostaliśmy docenieni, jako największy producent betonu komórkowego w Europie (1/3 europejskiej produkcji). Nie bez znaczenia była również rola Polski jako swoistego łącznika pomiędzy zachodnią a wschodnią częścią kontynentu. Europa Zachodnia ma długoletnie doświadczenie w produkcji betonu komórkowego, dysponuje najnowszymi technologiami. Natomiast wchód Europy dopiero odkrywa zalety autoklawizowanego betonu komórkowego, co nie zmienia faktu, że cieszy się tam coraz większą popularnością. Nie wątpimy, że konferencja w Bydgoszczy będzie znaczącym wydarzeniem w branży budowlanej, a także umocni pozycję Polski jako lidera w produkcji betonu komórkowego.

V Międzynarodowa Konferencja Autoklawizowanego Betonu Komórkowego
14-17 września 2011

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy (Audytorium Novum)
Al. Prof. S. Kaliskiego 7
85-789 Bydgoszcz

A my przy okazji przypominamy film o tym, jak powstaje autoklawizowany beton komórkowy.

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Komentowanie dla tego wpisu zostało wyłączone