30 czerwca 2014, 08:02

Silka wykorzystana podczas budowy jednego z najciekawszych architektonicznie budynków Warszawy

Budynek, realizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, ma 12,8 tys. m2 powierzchni użytkowej. Oryginalny projekt obiektu został wyłoniony w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyło biuro Lahdelma & Mahlamaki. Budynek muzeum wyróżnia się prostą, a zarazem unikalną formą. Zwartą, szklaną bryłę przecina wielkie, nieregularne pęknięcie, które symbolizuje, między innymi, przejście Żydów przez Morze Czerwone.

Muzeum zostało zaprojektowane na planie kwadratu w postaci sześcianu o szklanych ścianach. Najbardziej zewnętrzna część zbudowana jest ze szklanych paneli i miedzianej siatki. Panele pokrywają litery hebrajskie i łacińskie układające się w słowo Po-lin, które jest nawiązaniem do legendy o pierwszych żydowskich osadnikach na ziemiach polskich.

Podczas budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie użyto elementy systemowe Silka. Decyzja została podyktowana faktem, iż jest to trwały materiał budowlany o wysokiej wytrzymałości i nośności, cechujący się ponadto doskonałą izolacją akustyczną. Bardzo dobre nośność i wytrzymałość materiału oraz skuteczna izolacja akustyczna to jedna z najważniejszych zalet budynku, zwłaszcza użyteczności publicznej o szczególnym charakterze, jakim jest muzeum.

Warto pamiętać jeszcze o innych zaletach silikatów - są ekologiczne, bezpieczne, gdyż pod względem promieniotwórczości naturalnej zaliczane są do najbezpieczniejszych materiałów budowlanych, oraz odporne na korozję biologiczną, zapobiegając rozwojowi grzybów i flory bakteryjnej. Silikaty mają także najwyższą wytrzymałość na ściskanie spośród materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian murowanych.

Budowę, finansowaną ze środków m. st. Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowała firma Polimex-Mostostal.

Muzeum Historii Żydów Polskich - Silka na budowie

Podobne wpisy