19 maja 2008, 13:29

Rusza budowa apartamentowca Złota 44 w Warszawie

Złota 44 to inwestycja Orco Property Group. Luksusowy budynek przy Złotej to 192 metry wysokości, 54 pięter i 251 apartamentów. Autorem projektu budynku jest światowej sławy architekt, polskiego pochodzenia Daniel Libeskind. Projekty jego autorstwa cieszą się uznaniem wszędzie tam, gdzie zostały zrealizowane.

Budynek symbolizuje nowy kierunek, przyszłość Warszawy. Daniel Libeskind projektując apartamentowiec, chciał pokazać Warszawę z przeszłości i Warszawę przyszłości. Warszawę, która posiada bogatą historię, tradycję, ale też Warszawę z jej dynamiką, nowoczesnością i aspiracjami. Budynek, jego kształt, forma, światło, nadadzą nowy wymiar warszawskim drapaczom chmur. Będzie to unikalny budynek zainspirowany historią Warszawy i światłem - potencjałem, jaki miasto ma w sobie.


Foto: Apartamentowiec Złota 44, źródło: mat. inwestora

Inwestor projektu, spółka Orco Property Group uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. Planowane zakończenie prac przewidywane jest na jesień 2010 roku. Inwestycja długo blokowana była między innymi przez mieszkańców budynku znajdującego się naprzeciwko. Teraz już nic nie zaburzy harmonogramu prac generalnego wykonawcy – wszystkie pozwolenia na budowę zostały skompletowane i już trwają prace przygotowawcze na terenie inwestycji.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 r. w Łodzi. Pochodzi z rodziny polskich Żydów ocalałych z Holocaustu. Jego rodzice po inwazji ZSRR na Polskę, trafili do więzienia, zostali zesłani w głąb ZSRR i dzięki temu - jak wielu polskich Żydów - ocaleli. W 1957 roku Libeskind wyemigrował z Polski do Tel Awiwu, gdzie studiował muzykę, zaś w 1959 do Nowego Jorku. W 1965 roku uzyskał obywatelstwo amerykańskie, gdzie tego samego roku ukończył Bronx High School of Science. Porzucił muzykę dla architektury, którą studiował w nowojorskim the Cooper Union for the Advancement of Science, dyplom uzyskał w 1970. W 1972 ukończył studia podyplomowe w dziedzinie historii i teorii architektury na Uniwersytecie Essex. Od 1990 jest zarejestrowany jako architekt w Niemczech w Bund Deutscher Architekten (BDA). Był wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. od 1999 na Wyższej Szkole Projektowania w Karlsruhe. Obecnie wykłada na Uniwersytecie Toronto.


Foto: Daniel Libeskind, źródło: wikipedia.pl

Najbardziej znane projekty Libeskinda to Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Felixa Naussbauma (Felix-Nussbaum-Haus, Osnabrück,Niemcy), Imperial War Museum North (Manchester), projekt zagospodarowania pustki po World Trade Center w Nowym Jorku, w tym m.in. projekt Wieży Wolności, Muzeum Żydowskie (The Jewish Museum, San Francisco). Wkrótce do tej listy dołączy apartamentowiec na Złotej 44 w Warszawie.

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Komentowanie dla tego wpisu zostało wyłączone