09 lipca 2015, 13:05

Polacy stawiają na energooszczędność

Jesteśmy narodem niezwykle pragmatycznym, jeśli chodzi o to, czym kierujemy się przy zakupie mieszkania, czy budowy własnego domu. Liczy się dla nas cena i funkcjonalność – tak wynika z badań, jakie przeprowadziliśmy na potrzeby naszego raportu społecznego „Ytong: dom i rodzina 1995-2015”. Jednak wyniki częściowo zaskakują – dla 1/3 respondentów ważna jest również energooszczędność!

Ytong_Dom_i_rodzina.jpg

Obchodzone w tym roku 20-lecie naszej kluczowej marki Ytong w Polsce jest dla nas świetną okazją na różnego rodzaju podsumowania. Ponieważ w centrum zainteresowania naszej firmy są domy rodzinne, a z bloczków Ytong przez te dwie dekady tysiące Polaków wybudowało swoje domy, postanowiliśmy właśnie tym zagadnieniom poświęcić specjalny raport społeczny. Miał brać na warsztat ostatnie 20 lat, tak byśmy otrzymali miarodajne wyniki pokazujące, jak zmieniały się domy rodzinne w tym czasie w naszym kraju.

Tak powstał raport „Ytong: dom i rodzina 1995-2015” – pierwsze kompleksowe opracowanie dotyczące kondycji rodziny i domu rodzinnego oraz przemian zamieszkiwania w Polsce w ostatnich dwóch dekadach. Przygotowała go socjolog Magdalena Łukasiuk z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. na podstawie zleconego przez nas ogólnopolskiego badania społecznego, które przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 osób w całym kraju.

Na naszym blogu pisaliśmy już o samym raporcie w szerszym kontekście. Teraz chcemy skupić się na jednym z aspektów, jaki udało nam się przebadać. Sprawdziliśmy wybory Polaków, jakimi się kierują podczas zakupu mieszkania, czy budowy własnego domu.

 

cena i funkcjonalność

Z jednej strony wyniki okazały się dość przewidywalne: większość respondentów wskazała na cenę jako podstawowy parametr (63%), na drugim miejscu znalazła się funkcjonalność (54%). Bardzo ważne dla Polaków okazało się zapewnienie własnego kąta dla każdego domownika, co wskazało 38% badanych, natomiast 19% na przestrzeń wspólną (np. salon). To by zgadzało się z naszym narodowym charakterem – w podstawowych kwestiach jesteśmy nad wyraz pragmatyczni i znika nasz romantyzm, czy słowiańska dusza. Stąd tak niewiele wskazań i tylko wśród zamożniejszych kategorii badanych miały styl, elegancja i oryginalność. O jakości architektury Polacy nie deliberują podczas zakupu mieszkania – jest ona na dalekim planie.

Ta nasza pragmatyczność już kilka lat wcześniej ujawniła się w badaniu CBOS, przeprowadzonym w 2010 roku. Wówczas jednak pytania dotyczyły całego budynku mieszkalnego (także wielorodzinnego). W tak skonstruowanej ankiecie najwięcej wskazań (56%) otrzymały funkcjonalność budynku wewnątrz oraz niski koszt utrzymania (48%).

 

energooszczędność

Jednak w naszym badaniu Ytong po raz pierwszy pojawiła się ciekawa odpowiedź: aż 29% respondentów wskazało na energooszczędność, jako ważny aspekt przyszłego domu lub mieszkania. To znak, że Polacy są coraz bardziej świadomi ekologicznie!

Ten wzrost świadomości to z pewnością wynik coraz większej liczby działań edukacyjnych i popularyzatorskich dotyczących energooszczędności w budownictwie podejmowanych przez instytucje i firmy, w tym i naszą działalność. Od lat edukujemy Polaków poprzez Akademię Murowania, czy Akademię Kobiet Budujących, bądź wspieramy ich merytorycznie w zakresie energooszczędnego budownictwa w naszym programie Kompas Budowy.

Jednak nawet energooszczędność może być dla Polaków kolejnym pragmatycznym wyborem. Mniejsze zużycie energii do ogrzania domu, czy jego chłodzenia latem – to przecież nie tylko ochrona zasobów naturalnych, czy kolejna moda na bycie „eko” – ale również znacząco mniejsze wydatki na prąd, czy opał.

Energooszczędność po prostu się opłaca i coraz większa liczba Polaków doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli dzięki naszej wrodzonej pragmatyczności uda się zmienić nastawienie do budownictwa energooszczędnego – to nie ma co się wstydzić tej naszej cechy! Wyjdzie na zdrowie i nam i środowisku naturalnemu!

 

dom_energooszczedny.jpg

 

Dowiedz się więcej o raporcie „Ytong: dom i rodzina 1995-2015”: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/aktualnosci_ytong-dom-i-rodzina-1995-2015-raport-i-badanie-spoleczne.php

Liczba komentarzy: 3

Podobne wpisy

Komentarze

12.07.2015
17:39
Autor - Tomasz Turkoniak
Warto budować domy energooszczędne. Ich koszt to zaledwie 10-15% więcej niż koszt wybudowania domu zgodnie z minimalnymi wymaganiami. Zwrot poniesionych kosztów dodatkowych mieści się w granicach 5-10 lat. To z pewnością dobra inwestycja na przyszłość.
17.07.2015
10:09
Autor - Zdobysław
Zmiany na duży +. Coraz więcej ludzi docenia długofalowe koszty korzystania z energii odnawialnej :)
22.07.2015
15:40
Autor - Andrzej
Najwyższy czas. Sam mam panel słoneczne do ogrzewania wody na dachu i spisują się rewelacyjnie.

Dodaj komentarz