08 listopada 2013, 20:55

Osiemnastowieczny spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim

Prace remontowe w zabytkowym spichlerzu, zwanym przez mieszkańców Gorzowa, Białym Spichlerzem rozpoczęły się w maju 2010 i trwały do grudnia 2011r. Kompleksowy remont wiązał się z wymianą więźby dachowej i naprawą konstrukcji budynku. Ze względu na wiek remontowanego budynku, prace modernizacyjne wymagały zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych. Jednym z najciekawszych elementów modernizacji była całkowita wymiana wypełnień w murze szachulcowym tzw. murze pruskim, czyli tzw. fachów.Uzyskanie zgody konserwatora zabytków na pokrycie fasady obiektów zabytkowych konwencjonalną metodą ocieplenia było niemożliwe. Elewacja musiała zachować cały swój walor historyczny. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie ocieplenia od wewnątrz płytami mineralnymi Multipor, które zastąpiły planowany wcześniej beton komórkowy i wełnę mineralną. Wybór technologii Multipor pozwolił znacznie uprościć i przyspieszyć prace modernizacyjne. Do ocieplenia użyto również zaprawy systemowej Multipor, która tworzy z bloczkami jednolity materiał i dzięki temu lepiej izoluje ściany. Taki efekt byłoby bardzo trudno uzyskać, wykorzystując jedynie 6 cm wełny mineralnej, jak początkowo zakładano w projekcie. W przypadku renowacji gorzowskiego spichlerza zastosowanie rozwiązań systemowych było wskazane ze względu na zapobieganie rozwarstwiania się konstrukcji.

Zastosowanie płyt Multipor nie wymaga kołkowania, ani innych mocowań mechanicznych. Płyty jedynie przykleja się do ściany przy pomocy lekkiej zaprawy Multipor, która stanowi ważne uzupełnienie systemu. Płyty można montować w każdym typie budynków ze ścianami murowanymi, niezależnie od kondygnacji.

Gorzowski spichlerz został wyposażony w klimatyzację, która pomaga utrzymać właściwe parametry cieplno-wilgotnościowe przy ociepleniu od wewnątrz, przeciwdziałając zawilgoceniu ścian.

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor zalecamy przeprowadzenie analizy cieplno-wilgotnościowej ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie
poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym.
Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl

Zapraszam do obejrzenia relacji z budowy.

Liczba komentarzy: 4

Podobne wpisy

Komentarze

13.11.2013
09:52
Autor - Mariola
Dobrze, że remontuje się takie budynki. warto je odnawiać, ponieważ stanowią świetną historię dla naszego kraju. tutaj prace nie trwały nawet tak długo, co także jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.
13.11.2013
15:02
Autor - Kaja
Świetna inicjatywa. Uważam, że powinno się odnawiać jak najwięcej starych budynków, tym samym przywracającym im dawną świetność.
18.11.2013
02:14
Autor - Jureczek
Przepiękny ten spichlerz, ciekawe do jakich celów zostanie wykorzystany?
21.11.2013
15:51
Autor - Piotr
Bardzo podobny spichlerz znajduje się w Galowicach w pobliżu Wrocławia. Sliczne barokowe budowle polecam obejrzeć osobiscie gdyby ktoś mial okazje

Dodaj komentarz