21 lipca 2010, 13:29

Osiedle (dla?) Pilotów

Przyszedł czas na prezentację kolejnego ciekawego projektu przedstawionego w tegorocznym wydaniu ARCHIVOLTY – tym razem będzie to Osiedle (dla?) Pilotów. Ten niezwykły projekt autorstwa architektów: Marka Pawłowskiego i Macieja Chodorowskiego powstanie w Przylepie koło Zielonej Góry. Jego idea zrodziła się w gronie zielonogórskich miłośników lotnictwa i jest wynikiem lotniczej pasji projektantów oraz ich wieloletnich doświadczeń w budowaniu domów.

Unikalna architektura, najwyższej jakości materiały i zastosowane rozwiązania techniczne zagwarantują przyszłym użytkownikom pełen komfort oraz satysfakcję z ich posiadania.

Poniżej prezentujemy pełen tekst artykułu oraz renderingi, jakie ukazały się na łamach pierwszego w tym roku wydania ARCHIVOLTY.

Osiedle (dla?) Pilotów
Osiedle domów zaprojektowane z myślą o miłośnikach lotnictwa zostało zlokalizowane na terenie przyległym do płyty lotniska w Przylepie koło Zielonej Góry. Projekt zakładał stworzenie zdyscyplinowanego ekonomicznie prostopadłościanu, którego położenie względem stron świata ma wpływ na energetykę budynku. Przyczyniło się to również do wspomnianego wcześniej doskonałego nasłonecznienia salonu. Wyjątkowy charakter zespołu osiągnięto dzięki subtelnym nawiązaniom formalnym do inżynierii lotniczej: łuk dachu inspirowany jest przekrojem skrzydła, konstrukcja wsporcza pnączy – linki – to echo konstrukcji dawnych płatowców. Z kolei pokrywająca dach murawa wkomponowuje budynki w otaczający krajobraz.

Jednym z najważniejszych założeń przy projektowaniu zespołu domów było zapewnienie intymności jego mieszkańców. Dlatego w części pomieszczeń mieszkalnych zastosowano system naświetli pionowych w poziomie drugiej kondygnacji, zamiast tradycyjnych okien. Ogrody również zostały zaprojektowane w sposób, który uniemożliwia ich obserwowanie przez pozostałych mieszkańców osiedla oraz osoby postronne. Kolejną istotną przesłanką projektową było zminimalizowanie ilości ścian działowych w domach, dzięki czemu są one nadzwyczaj przestrzenne. Parter to przede wszystkim duży, nasłoneczniony salon z ponad 40 m2 przeszkleń oraz otwarta kuchnia z dużym oknem balkonowym. Na pozostałej części parteru usytuowano toaletę, pomieszczenia gospodarcze oraz obszerny, dwustanowiskowy garaż. Z salonu prowadzi na piętro otwarta klatka schodowa, dzięki czemu uzyskano optycznie powiększenie parteru, zwiększając jednocześnie jego atrakcyjność. Na piętrze zlokalizowano dwa pokoje ze wspólną łazienką, dużą centralną sypialnię z pokojem kąpielowym oraz przestronną garderobę. Osiedle Pilotów to zespół domów, które wtapiają się w krajobraz. Udało się to osiągnąć poprzez pokrycie dachów roślinnością. Oprócz walorów estetycznych rozwiązanie takie ma również wiele innych zalet: dobrze tłumi hałas, doskonale izoluje.

Do murowania ścian zewnętrznych użyto materiału YTONG PP4/06 o grubości 24 cm. Dodatkowe ocieplenie wełną mineralną o grubości 20 cm zagwarantowało bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,15 W/(m2K). Aby poprawić izolacje termiczną budynku zastosowano trzyszybowe okna energooszczędne. Ściany wewnętrzne wykonano również z bloczków YTONG o grubości 24cm. Projekt budynku oraz użyte materiały energooszczędne sprawiły, że spełnia on standardy budownictwa pasywnego.

Osiedle Pilotów w Przylepie do znakomity przykład budownictwa przyszłości. Niepowtarzalna architektura, system inteligentnego domu, nowoczesne, energooszczędne materiały, z których zostanie zbudowane osiedle sprawiają, że jest ono przykładem jednego z najoryginalniejszych, tematycznych osiedli w Polsce.

Architekci: Marek Pawłowski, Maciej Chodorowski
Autor artykułu: Janusz Nowosielski

No i zapraszamy także do obejrzenia relacji z budowy osiedla.

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Komentowanie dla tego wpisu zostało wyłączone