29 czerwca 2015, 11:28

Multipor – w trosce o genius loci Łodzi

Ceglane mury stanowią o wyjątkowym charakterze Łodzi. Jednak zarazem są sporym wyzwaniem przy każdej renowacji. Ściany XIX-wiecznych fabryk nie spełniają współczesnych norm termicznych. Adaptowanie postindustrialnych obiektów na nowe funkcje mieszkalne, biurowe, czy usługowe każdorazowo wiąże się z ich termomodernizacją. Jak pogodzić ocieplenie ścian zewnętrznych z zachowaniem ich uroku?

Xella_Łódź_Barciński_Park_07.jpg

Osiedle Barciński Park w Łodzi – adaptacja dawnej fabryki Salomona Barcińskiego; foto: Xella Polska

 

Gdy myślimy o Łodzi, zazwyczaj widzimy ceglane fabryki. Nowe serce miasta – Manufaktura, jest właśnie w całości ceglana. Wiele nowych inwestycji miasta związanych jest z rewitalizacją ceglanej substancji poprzemysłowych obiektów, jak na przykład lofty u Scheiblera na Księżym Młynie, czy Andel's Hotel, który mieści się w budynku dawnej przędzalni Poznańskiego.

Ceglane mury tworzą genius loci Łodzi. Jednak zarazem stanowią spore wyzwanie przy adaptacji postindustrialnych obiektów na nowe funkcje. Każdorazowo wiąże się to z termomodernizacją ścian zewnętrznych. Jak pogodzić ich ocieplenie z zachowaniem uroku ceglanych fasad? W grę wchodzi jedynie termomodernizacja od środka.

Przez lata niedoskonałe techniki i materiały termomodernizacyjne były niewskazane do stosowania do ocieplenia od wewnątrz, bo wiązały się z niebezpieczeństwem pojawienia się grzybów pleśniowych i wilgoci w mieszkaniu. Jednak od kilku lat to już możliwe za sprawą coraz nowocześniejszych materiałów.

Xella_Łódź_Barciński_Park_16.jpgOsiedle Barciński Park w Łodzi – adaptacja dawnej fabryki Salomona Barcińskiego; foto: Xella Polska

 

Multipor – ratunek dla ceglanych fasad

Jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych materiałów służących do ocieplanie budynków od środka jest Multipor. To mineralne płyty izolacyjne z lekkiego betonu komórkowego. Charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną, przez co ich montaż od wewnątrz murów poprawia znacząco parametry cieplne obiektów.

Multipor_Łódź_Art_Inkubator_07.jpg

Art Inkubator w Łodzi – adaptacja budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera; foto: Xella Polska

 

Płyty Multipor są nie tylko świetnym izolatorem termicznym, ale działają również jak naturalny kontroler wilgotności powietrza w pomieszczeniu – bezpiecznie magazynują nadmiar wilgoci w okresie jesienno-zimowym, którą oddają do otoczenia w okresie wiosenno-letnim. Wszystko z racji faktu, że to materiał wyprodukowany w całości z naturalnych surowców – piasku, wody i wapna. Mineralne płyty o niezwykle porowatej strukturze i wysokiej paroprzepuszczalności zatrzymują ciepło we wnętrzu, ale także pozwalają na swobodny przepływ wilgoci.

Zdolność do pochłaniania pary wodnej oraz szybkiego wysychania eliminuje ryzyko rozwoju grzybów pleśniowych. Multipor można z powodzeniem stosować jako izolację od wewnątrz bez konieczności dodatkowych paroizolacji.

Multipor_Łódź_Art_Inkubator_09.jpg

Art Inkubator w Łodzi – adaptacja budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera; foto: Xella Polska

 

Multipor to materiał wręcz wymarzony dla konserwatorów zabytków. Radzi sobie świetnie w najtrudniejszych miejscach. Poprawia parametry cieplne murów. Dodatkowo może być stosowany tylko w miejscach, które tego wymagają – nie ma potrzeby izolowania całych powierzchni ścian.

Płyty Multipor nie zmieniają wyglądu elewacji. Świetnie nadają się do stosowania w obiektach zabytkowych oraz w budynkach o wartościowych fasadach, w które nie powinno się lub nie można ingerować.

 Xella_Łódź_Barciński_Park_03.jpg

Osiedle Barciński Park w Łodzi – adaptacja dawnej fabryki Salomona Barcińskiego; foto: Xella Polska

 

Multipor – termomodernizacja obiektów postindustrialnych w Łodzi

W ciągu 5 lat stosowania w Polsce płyt Mulipor ponad 200 zabytkowych obiektów zostało poddanych termomodernizacji, a ich cenne fasady odzyskały dawny blask. W samej tylko Łodzi to kilkanaście obiektów.

Xella_Łódź_SSE_02.jpgObiekty Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstałej na terenie dawnej fabryki Ludwika Grohmana; foto: Xella Polska

 

Dzięki płytom Multipor dziś ciepłe ceglane ściany cieszą mieszkańców osiedla Barciński Park, które powstało w XIX-wiecznych murach dawnej fabryki wyrobów wełnianych Salomona Barcińskiego. Podobnie ma się z łódzkim Art Inkubatorem, który jest adaptacją budynków pofabrycznych należących do dawnego kompleksu Karola Scheiblera. Z kolei fabryka Ludwika Grohmana przekształcona została w nowoczesną przestrzeń biurowo-konferencyjną zespołu wchodzącego w skład Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Płyty Multipor poprawiły także komfort studentów korzystających z Biblioteki Politechniki Łódzkiej mieszczącej się w wielokondygnacyjnym pofabrycznym budynku z 1912 roku zakładu Schweikertów.

Xella_Łódź_SSE_09.jpg

Obiekty Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstałej na terenie dawnej fabryki Ludwika Grohmana; foto: Xella Polska

 

Zobacz inne obiekty zabytkowe ocieplone od wewnątrz płytami Multipor: Obiekty referencyjne Multipor

Obejrzyj film: Termomodernizacja zabytkowych fabryk Łodzi

 

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Dodaj komentarz