16 lipca 2010, 13:29

Katalog Małych Domów 2/2010

Przy budowie domu często padają pytania, na które nie zawsze szybko znajdują się odpowiedzi. Wybór materiałów, z których ma powstać wymarzony dom, nie jest łatwy. Na pomoc każdemu początkującemu „budowlańcowi” przyjdzie Katalog Małych Domów 2/2010. Aktualne wydanie zawiera szereg artykułów poświęconych różnym etapom budowy domu. Zaczynając od podstaw,  najpierw trzeba wybrać materiał, z którego dom zostanie wybudowany. Tu przyjdzie na pomoc artykuł „Zdrowe komórki”, który przedstawia zalety betonu komórkowego. Można w nim przeczytać o produktach YTONG – uniwersalnych bloczkach, z których można wznosić wszelkie rodzaje ścian. W artykule redakcyjnym możecie także zapoznać się z opiniami naszego junior product managera Piotra Harasska:

Do czego wykorzystywany jest beton komórkowy? (jakie ściany można budować z tego materiału)
Z betonu komórkowego można wznosić niemal wszystkie rodzaje ścian - od piwnicznych, przed konstrukcyjne po ścianki działowe, czy nawet lekkie przepierzenia. Bardzo często bloczki z betonu komórkowego wykorzystuje się do murowania ścian zewnętrznych, ze względu na wysoką izolacyjność termiczną betonu komórkowego. Beton komórkowy jest również materiał bardzo chętnie wykorzystywanym przy wznoszeniu ścian działowych.

Jakie ściany: jedno- czy wielowartswowe?

Do wznoszenia ścian jednowarstwowych stosuje się bloczki z lekkich odmian betonu komórkowego - PP2/0,4 lub PP2/0,35, o gęstości odpowiednio 400 lub 350 kg/m3. Grubość ścian w tym przypadku może się wahać od 36,5 cm do 48 cm.
W przypadku ścian z dociepleniem (tzw. dwuwarstwowych), istnieje możliwość zastosowania zarówno bloczków o gęstości 600 kg/m3 (PP4/0,6) jak i lżejszych, najczęściej o grubości 24 cm. Wybór bloczków o gęstości 400 kg/m3 do ścian z dociepleniem dodatkowo poprawia izolacyjność termiczną, dzięki czemu można projektować ściany o bardzo małym współczynniku przenikania ciepła U.
Do warstw konstrukcyjnych w ścianach trójwarstwowych, zalecane jest stosowanie tych samych odmian co w przypadku ścian dwuwarstwowych. Natomiast warstwę zewnętrzną wykonuje się najczęściej z bloczków odmiany PP4/0,6 o grubości 11,5 cm.
Do wznoszenia wszystkich rodzajów ścian zaleca się stosowanie zaprawy do cienkich spoin. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych bez ocieplenia. Zastosowanie zaprawy do cienkich spoin sprawia bowiem, że połączenia pomiędzy bloczkami (spoiny) nie stanowią mostków termicznych.

Jakie są podstawowe zalety betonu komórkowego?
Największą zaletą betonu komórkowego jest jego izolacyjność termiczna. Bloczki lekkich odmian o gęstości 350 i 400 kg/m3 pozwalają na wznoszenie zewnętrznych ścian bez dodatkowej izolacji termicznej. Beton komórkowy jest również materiałem odpornym na działanie ognia - odporność ogniowa ścian nośnych z betonu komórkowego wynosi ponad 4h.
Ściany z betonu komórkowego wykazują się dużą bezwładnością cieplną. Pomimo małej masy, beton komórkowy bardzo wolno oddaje ciepło, dzięki czemu skutecznie niweluje wahania temperatur zewnętrznych - w budynku panuje przyjemny mikroklimat.

Katalog doradzi także przy wyborze wykończenia elewacji, pokaże jak wyposażyć dom w systemu dbające o komfort mieszkańców a także jak konserwować pokrycie dachu. W tym numerze katalogu znajduje się 258 projektów domu o powierzchni do 140m2 z 25 pracowni w Polsce. Gotowe projekty można także zobaczyć na stronie www.projektyxella.pl

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Komentowanie dla tego wpisu zostało wyłączone