11 czerwca 2014, 15:04

EKOLOGIA WE WŁASNYCH 4 KĄTACH: Jak na co dzień żyć ekologicznie i oszczędnie?

Oszczędności? Zacznijmy od siebie!
Co my możemy zrobić w domowych pieleszach? Jak wspomnieliśmy najwięcej energii marnotrawią właśnie gospodarstwa domowe – zatem warto zacząć od siebie! Obecnie głównym sposobem oszczędzania energii w gospodarstwach domowych jest najczęściej gaszenie światła w pokojach z których w danej chwili nie korzystamy i stosowanie energooszczędnych żarówek, część osób segreguje też domowe odpady (papier, plastik, szkło), ale przecież można zrobić o wiele więcej! Oto parę wskazówek, jak możemy oszczędzać energię w domowych pieleszach:


• Kupuj sprzęt AGD z energooszczędnym symbolem A++. Uruchamiaj pralkę czy zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna. Podczas prania nie trzeba stosować najwyższej temperatury czy ilości obrotów bębna, by było czyste. Zużywaj mniej detergentów i chemii domowej – np. pierz w orzechach indyjskich. Pamiętaj, że pranie czy zmywanie z niepełnym ładunkiem, to większe o 35% zużycie energii elektrycznej i marnotrawienie wody.

• Energooszczędna lodówka zużywa mniej energii niż standardowa, a te wyposażona w systemy automatycznego usuwania szronu i wilgotności, pozwala oszczędzić dodatkowo do 20% energii. Dlatego kupując tego typu sprzęt zwróć uwagę na klasę energooszczędności. Pamiętaj o tym, żeby umieścić chłodziarkę w miejscu nie nasłonecznionym, o niskiej temperaturze, co podwyższa sprawność działania.

• Rachunki za prąd w skali roku będą niższe, jeśli wyłączymy wszystkie urządzenia elektryczne w domu z funkcji stand-by, czyli czuwania – np. ładowarki bezużytecznie podłączonych do kontaktu. Warto wybierać energooszczędne programy w pralce (oraz zmywarce) a pranie suszyć na sznurze/suszarce, a nie w suszarce elektrycznej.

• Czy pożywienie gotowane na prądzie czy w mikrofali rzeczywiście jest smaczne? Ponadto marnotrawimy w ten sposób masę energii! Płyta indukcyjna sprawnie wykorzystuje aż 90% energii, zaś elektryczna lub żeliwna jedynie 55%. Pamiętaj, aby dopasować wielkość garnków do wielkości płyty grzewczej (naczynie powinno być o dwa centymetry mniejsze niż średnica powierzchni grzejącej), a także o gotowaniu przy użyciu pokrywek – co pozwoli zachować ciepło.

• Montaż perelatorów, przymknięcie zaworów kranowych o połowę, czy reduktor przepływu to konkretne zaoszczędzone pieniądze! Stopniowa wymiana oświetlenia na ledowe to także dobry pomysł.

Po więcej informacji zapraszamy na www.zdrowabudowa.pl

Źródło grafiki: www.eko-budujacy.pl

Liczba komentarzy: 2

Podobne wpisy

Komentarze

18.06.2014
12:13
Autor - Marek z Uchwyty do szyb Avis
Sposobów na oszczędzanie energii jest mnóstwo, bardzo ciekawe przykłady podano tutaj. Warto pamiętać, że uzywając mniej energii nie tylko dobrze wpływamy na środowisko, ale także na stan swojego portfela :)
19.06.2014
18:41
Autor - Wlodi
Do niedawna problem poboru niewielkich porcji energii elektrycznej przez różnego rodzaju czuwające urządzenia był mało istotny ze względu na dość niską czułość mechanicznych liczników energii elektrycznej. Wraz z nadejściem liczników elektronicznych to się zaczyna diametralnie zmieniać.

Dodaj komentarz