13 listopada 2013, 09:12

Dom pod Dębem – szkoła elementarna księżnej Sapieżyny

Dom pod Dębem, a właściwie szkołę elementarną w Szydłowcu ufundowała księżna Anna Sapieżyna z Zamoyskich w 1819 roku. W czasie II wojny światowej w budynku rezydowała Żydowska Rada Starszych, a po jej zlikwidowaniu urządzono w nim niemiecki magazyn broni. W latach 70. XX wieku lokalny magistrat zagospodarował obiekt na Dom Wycieczkowy Pod Dębem. Odrestaurowany budynek zyskał na znaczeniu. Jednak po niespełna dekadzie funkcjonowania hotel zamknięto i po raz kolejny przekształcono go na magazyn.

W 2011 roku Szydłowiec otrzymał dofinansowanie unijne na modernizację kilku zabytków, m.in. Domu pod Dębem. Po remoncie obiektu miał powstać w nim hotel z 69 miejscami noclegowymi oraz odrębną częścią gastronomiczną, konferencyjną i rekreacyjną. Ma się tu znaleźć także Centrum Informacji Turystycznej.

Stan techniczny budynku wymagał generalnego remontu. Wymieniono więc konstrukcję dachu, a drewniane stropy zastąpiono żelbetowymi. Ze względu na ochronę konserwatorską, ściany zewnętrzne ocieplono od wewnątrz mineralnymi płytami Multipor. W budynku wymieniono także wszystkie instalacje i  zainstalowano wentylację mechaniczną, która zapewni wymianę powietrza zalecaną przy zastosowaniu płyt Multipor.

Zapraszam do obejrzenia relacji z budowy

Przed wykonaniem ocieplenia płytami Multipor zalecamy przeprowadzenie analizy cieplno-wilgotnościowej ściany. Polega ona na symulacji długoletniego okresu pracy przegrody w zadanych warunkach wilgoci oraz temperatury i pozwala na określenie poziomu wilgoci gromadzonej w murze w okresie zimowym. Analiza cieplno – wilgotnościowa umożliwia wybór bezpiecznego wariantu izolacji z wykorzystaniem płyt Multipor. Można ją zamówić za pośrednictwem strony sklep.xella.pl.

Liczba komentarzy: 1

Podobne wpisy

Komentarze

18.11.2013
01:36
Autor - Amelka90
Dom pod Dębem robi wrażenie, po prostu piękny. Dobrze, że ktoś zatroszczył się o to miejsce

Dodaj komentarz