11 marca 2015, 13:06

Architektoniczny Nobel – Nagroda Pritzkera dla niemieckiego architekta Frei Otto

Właśnie ogłoszono laureata tegorocznej edycji Nagrody Pritzkera – najważniejszego wyróżnienia dla architektów na świecie. Otrzyma ją Frei Otto, autor genialnych lekkich przekryć dachowych, m.in. Stadionu Olimpijskiego w Monachium. Niestety 89-letni projektant zmarł kilka dni temu, zdążył jednak jeszcze otrzymać wiadomość o otrzymaniu nagrody

1-Frei-Otto-Roofing-for-main-sports-facilities-in-the-Munich-Olympic-Park.jpg

Dach Stadionu Olimpijskiego w Monachium na letnie Igrzyska 1972 roku (1968–1972);
FOTO © Atelier Frei Otto Warmbronn / dzięki uprzejmości The Hyatt Foundation

W historii nagrody Pritzkera to sytuacja bezprecedensowa. Jest ona przyznawana za całokształt twórczości żyjącym architektom. Niestety Frei Otto, tegoroczny laureat na kilka dni po otrzymaniu wiadomości, że jury wytypowało go do tego najważniejszego w świecie architektury wyróżnienia, zmarł. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 15 maja bez jej głównego bohatera.

Jak mówi Tom Pritzker, główny juror nagrody Pritzkera oraz prezes The Hyatt Foundation, która ją sponsoruje: – Nasz tegoroczny wybór był od początku jasny. Twórczość Otto jest wzorem do naśladowania dla wielu generacji architektów, a wpływ jego dzieł na innych projektantów jest olbrzymi.

89-letni Frei Otto zmarł 9 marca. Szczęśliwie zdążył jeszcze nacieszyć się informacją o uhonorowaniu go nagrodą Pritzkera. Skomentował ją ze wrodzoną sobie skromnością: – Nigdy nic nie zrobiłem, żeby otrzymać tę nagrodę. Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem!

Frei Otto należał do kategorii architektów-konstruktorów. Jego dzieła to budowle o pięknej formie, ale i inżynieryjnej precyzji i nowatorskiej konstrukcji. To na przykład seria namiotowych struktur na niemieckie federalne wystawy w latach 50., jego projekty na Bliskim Wschodzie, czy Pawilon Niemiec na Expo 67.

Otto był wizjonerem, śnił utopijne wizje o ekologicznych miastach pod wielkimi dachami. Jednak na co dzień tworzył w pełni racjonalne konstrukcje. Specjalizował się w lekkich materiałach, to on wprowadził płyty poliwęglanowe do podstawowego wokabularza architektów.

Nie był typem twórcy-demiurga, bardzo często schodził na dalszy plan. Tak było w przypadku, gdy tworzył konstrukcje dla dzieł innych architektów, by wspomnieć tylko jego współpracę z Shigeru Banem przy projekcie Pawilonu Japońskiego na Expo 2000 w Hanowerze. Ban wymyślił przykrycie z PCV na szkielecie z papierowych tub, które są jego znakiem rozpoznawczym, a Otto przełożył to na język inżynierii.

Frei-Otto-Shigeru-Ban-Japan-Pavilion-Expo-2000-Hannover.jpg

Japoński Pawilon na Expo 2000 w Hanowerze, FOTO: Hiroyuki Hirai / dzięki uprzejmości The Hyatt Foundation

Niemiecki architekt zasłynął dachem Stadionu Olimpijskiego w Monachium na Igrzyska w 1972 roku. To wielki namiot z poliwęglanowej powłoki, który przykrywa widownię. Z daleka wygląda jak seria szklanych gór. Była to pierwsza w tej skali tak lekka i przeźroczysta konstrukcja na świecie.

Otto tworzył również nowe typy konstrukcji, łatwych i tanich w budowie, które pomagały ludziom bez dachu nad głową, na obszarach dotkniętych kataklizmami.

Frei Otto w dziedzinie architektury i inżynierii dokonał znaczącego przełomu, a jego prace wciąż inspirują kolejne pokolenia projektantów.

O ciekawej architekurze czytaj również na: http://www.ytong-silka.pl/pl/content/termomodernizacje_z_bloczk_w_ytong_multipor_1599.php

Liczba komentarzy: 0

Podobne wpisy

Dodaj komentarz